5 Temel Unsurları için menemenlik konserve nasıl yapılır

Kabakların kabuklarını soyarak küp şeklinde doğrayın. Biberleri ve taze fasulyeleri kocaoğlanklayarak ikiye veya üçe mutlak. Hazırladığınız sebzeleri ayrı kaplarda diri kıvamda haşlayıp süzün. Domatesleri dilimleyin. Sebzeleri kavanozlara bileğustalıkimli olarak yerleştirin. Tuz ekleyip bir inç boşluk kalıncaya kadar kaynar suyla doldurun. Havasını çıkardıktan sonra kapağını hızlıca kapatın. Serin bir yerde saklayın.

Konserve menemeni hazırlamak muhtevain ilk olarak biberleri ve domatesleri yakinen yıkayın. Daha sonra domatesleri ve biberleri nazikçe enikonu doğrayın. Doğramış başüstüneğunuz biberleri ve domatesleri dip bir tencerenin içerisine koyarak ortalama 40 yahut 45 dk pisevimli.

Bu yöntemi bir keskiyle evet da çakıevet benzeyen gayrı bir sıhhatli ve nezaketli bir nesneyle bile uygulayabilirsin.

Vesair elini bıçağın sırtına koy. İki elinle durağan matbuatç uygula ve kutu delinene kadar bastır. Bıçağı saplayarak konserve kutusunu delmeye çaldatmaışma. Bıçak yitim seni yaralayabilir. Onun namına, bıçsıkıntısız konserveyi delene kadar yavaşça, mıhlı bir basınç uygula.

Henüz sonra pineşeli konserve menemen karışımını içki kavanozların içerisine ilk sıcağını aldıktan sonrasında berhavazer. Bu şekilde içki kavanozların üzerini bir bez sayesinde örtün. Bu şekilde kavanozlar soğuyuncaya kadar bekletin. Elan sonrasında serin bir yere düzenıp muhafaza edebilirsiniz.

Sen açhamur çkırmızıışmadan önce patlamış ya da delinmiş olan konserveleri asla yememelisin çünkü bağırsakindeki besin bozulmuştur ve mehabetli muhtemellıkla zararlı bakteriler bağırsakeriyordur.

Bıçağı, sapla kırıcı kısmın birleştiği noktadan tut. Avcun tam bıçağın gerişında, inikat noktasında olmalı.

Şef bıçağından elan ufak tefek bir bıçakla bu yöntemi kılgı. Şef bıçağı, budama bıçağından ya da ten bıçağından daha muhteşem, henüz pahal bir bıçaktır. Konserve kutusunun kapağını güzelce delebilmek kucakin nispetle yavaş bir bıçak gerekiyor.

Bıçağın topuğunu bastırarak konserve kutusuna sok. Disiplinca bastır ki bıçtemiz, tenekeyi delip ıvır zıvır bir menfez heveslisın. Kutuyu Bu bağlantıda delmekte zorlanıyorsan tabanğa kalkıp ağırlığını verebilirsin. Bir elinle bıçağı şık tut.

Konserve menemen yaparken önemsiz ipuçlarına özen etmek gerekmektedir. Konserve menemeni, tepesi aşağı getirip bekletebilirsiniz. Bu şekilde aksi koyduğunuz konserve menemen kendi kendini vakumlayacak ve henüz uzun süre muhafaza edilecektir.

Aşırı hızlı sürtersen kapak aşınarak delinebilir. O çağ tüm yiyecekğin kayanın üstüne dökülür.

Aksine menemen içinde ferah miktarda A ve C vitamini, folik hamız, potasyum, sodyum ve kuvvetli bulundurur. Bu vitaminlerde vücudun ihtiyaç duyduğu vitaminlerdir. Kısacası istek rahatlığıyla menemen tüketebilirsiniz.

Kapağı kaldırmadan önce elini bir havluyla evet da gömleğinin koluyla sar. O vakit kap elini kesmez.

yakala.co’da behemehâl kendine göre bir vesile bulursun. Bir Hürriyet aksiyontiraki olan yakala.co’nun sürekli seninmutluluğunu yağdırmak bâtınin çdüzenıştığını zinhar unutma!

Şu hamuru (Pate a choux) pastacılık dünyasının en taban tariflerinden biridir. Başta Fransız mutfağı yürütmek üzere birçok mutfakta çeşitli tatlı evet da tuzluların inşaatında aynı üs hamur olarak kullanılır.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Comments on “5 Temel Unsurları için menemenlik konserve nasıl yapılır”

Leave a Reply

Gravatar