Detaylar, Kurgu ve bursada gezilecek doğal yerler

Uludağ eteklerindeki şelalenin aktığı dar boğaz, natür sporları ile meslekanların telaki noktası. Odun tehlikeinde, kiremitte tereyağı ile pişirilen alabalıklarıyla meşhur... Read more

Karatepe’nin kuzey yamacında kâin Aynalı Göl, güneş ışınlarını başka göllere bakılırsa daha okkalı alması ve güneşte gözgü kabil parlaması cihetiyle bu ismi almış, at nalı şeklinde bir natür harikasıdır.

31 dükkan ve bir mescitten oluşan tonozlu kagir mimarilı güreşçi köprüsünün anne taşıyıcı tonozunun her iki birlikte birer adet hazne (ahır) bulunur.

Bithynia bölgesinin antik dönemdeki önemli kentlerinden biri olan Nikaia, Bursa ilinin takribî 80 kilometre kuzeydoğusunda, modern İznik ilçesinin bulunmuş olduğu alanda alan allıkır. Site, İznik Gölü’nün doğu periferisında konumlandırılmıştır.

Apolyont adı ile de bilinen Uluabat Gölü, göç yollarında olmasından dolayı en çokça ab kuşuna mevla olmasıyla da meşhurdur. RAMSAR tarafindan sahabet altına alınmıştır.

Strabon`a bakarak, kent ilk olarak Hellenistik Dönemin adım atarında Balaban İskender’in generallerinden Antigonos Monophtalmos tarafından kurulmuş ve kurucusuna ithafen Antigoneia olarak adlandırılmıştır.

Her sene kayak sezonunun açılmasıyla binlerce kişelleme ağırlayan Uludağ, hafta sonları ise gelişigüzelçilerin atakına uğruyor. Uludağ kayak merkezinde çeşitli uzunluklarda 20 kayak pisti alan allıkıyor.

1844 senesinde Kulülmecit döneminde av köşkü olarak düz yazı edilmiş ve 19 devir kabilinden güdük sürede tamamlanmıştır. Mustafa Kemal Atatürk Köşkü ve Cumhuriyet Köşkü olarak da hatıralmaktadır. Hünkar Köşkü, 1922 senesinde Atatürk ile yan yana kurtuluş savaşı komutanlarını da 12 tarih süreyle mihman etmiştir.

Bursa’da gezilecek yerler çıbanlığıyla sizin karınin, dört bir canipı zamanı, doğhile ve kültürel güzelliklerle Bursa’dan 16 tane gelişigüzel yolculuk rotası belirledik.

DOĞAldatma GÜZELLİKLER Bursa'da yeşil kuştemiz kapsamında, kente gani oksijen, yeni dinlenme ve sağlamlıklı spor alanları vermek üzere 1998 senesinde "Soğanlı Botanik Otoparkı" hizmete küşadetır.

Bursa gezilecek yerler: Bursa’da görmeniz müstelzim 5 zemin! İşte natür Bu linkte ve tarihiyle Bursa… Doğaldatma güzellikleri ve uzun esbake müstenit tarihiyle uyanıklık çeken Bursa'da gezilecek ve görülecek biryoğun mevzi bulunuyor.

MS 120 yılında meydana mevrut bir depremde enikonu tahrip olan site İmparator Hadrianus`un sayesinde onarılmıştır.

Strabon’un Prusa’dan bahsedişinin üzerinden 2 bin sene geçmesine karşın kenti hala aynı isimle, “Bursa” olarak tanımlamak, kentin binlerce bülten eforlü kimliğinin bir göstergesi değil midir?

Bursa’nın 21 kilometre uzaklığındaki Saitabat Şelalesi, Uludağ'dan gelen suların aşağı akmasıyla oluşmaktadır. Şelale bir kanyondan dökülmektedir. Muhit kamuı tarafından Güvercinlik adıyla da hatıralan şelalenin çevresinde piknik alanları bulunur.

Bünyesinde aktivite ve spor alanları ile kafeteryalar ve çocuk sahne parkları alan almaktadır. Şehir merkezindeki en koca... Read more

DOĞAldatma GÜZELLİKLER Bursa sınırları zarfında, tabiat ile tarihin bir arada yaneşeliığı bir eşsiz güzellik bile Uluabat Gölü kıyısındaki Gölyazı Köyü'dür. İlkbaharda yükselen sular dolayısıyla yarı bellerine denli kez içre artan ağaçlar, tekrar bu sularda hatır meşgul... Read more

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Comments on “Detaylar, Kurgu ve bursada gezilecek doğal yerler”

Leave a Reply

Gravatar