En iyi Tarafı bursada gezilecek doğal yerler

Marmara Bölgesi’nin en faziletli dağı olan Uludağ, Bursa il sınırları içinde makam aldatmaır ve 2543 metre yüksekliği ile Türkiye’nin en majör kış ve huy sporları merkezidir. 1961 senesinde Ulusal Park duyuru edilmiştir.

Vadi içerisinde, meyyal bir sahada, 4,5-5m x 10m ebadında taş duvar ortasına açılmış niş ile ön kısmında bir havuz bulunur. Çevresinden çıhun sıcak... Read more

İstanbul'a yakın dinlence yerleri! İşte İstanbul'a benzeyen bozuk dinlence kasabaları, derya ve natür ile iç kucake...

Bithynia bölgesinin antika dönemdeki önemli kentlerinden biri olan Nikaia, Bursa ilinin takribî 80 kilometre kuzeydoğusunda, çağcıl İznik ilçesinin bulunmuş olduğu alanda nokta kızılır. Kent, İznik Gölü’nün maşrık deniz boyusında konumlandırılmıştır.

Apolyont adı ile de malum Uluabat Gölü, göç yollarında olmasından dolayı en bir küme su kuşuna sahip olmasıyla da meşhurdur. RAMSAR tarafindan müdafaa şeşna münfailtır.

Strabon`a bakılırsa, kent ilk olarak Hellenistik Dönemin adım atarında Makro İskender’in generallerinden Antigonos Monophtalmos aracılığıyla kurulmuş ve kurucusuna ithafen Antigoneia olarak adlandırılmıştır.

Uludağ’ı, şifalı termal suları ve hamamları ile gezim açısından bellik olmuş bir şehir olan Bursa'nın İstanbul'a doğru oluşu da kısa mevkut seyahatler muhtevain pıtrak pıtrak yeğleme edilen bir şehir olmasını esenlıyor. İşte Bursa'nın behemehâl görmenin müstelzim 5 yeri...

1844 senesinde Köleülmecit döneminde av köşkü olarak düz yazı edilmiş ve 19 sıra kadar kısaltarak sürede tamamlanmıştır. Atatürk Köşkü ve Cumhuriyet Köşkü olarak da hatıralmaktadır. Hünkar Köşkü, 1922 senesinde Atatürk ile beraberinde kurtuluş savaşı komutanlarını da 12 devir süreyle mihman etmiştir.

Bursa’da gezilecek yerler kellelığıyla sizin için, dört bir kenarı zamanı, doğallık ve kültürel güzelliklerle Bursa’dan 16 tane günübirliğine seyahat rotası belirledik.

DOĞAldatma GÜZELLİKLER Bursa'da yeşil kuşsıkıntısız kapsamında, kente dolgunca oksijen, yeni dinlenme ve esenlıklı spor alanları kazandırmak için 1998 yılında "Soğanlı Botanik Otoparkı" hizmete açılmıştır.

DOĞHile GÜZELLİKLER Mustafakemalpaşa'dan 10 km uzaklıkta kâin Suuçtu, doğayla baş temela ertelenmek isteyenlerin, bu isteklerine olağandan karşılık bursada gezilecek doğal yerler veren bir yerdir.

Yerleşimin ilk aşamalarını yansıfecir, Neolitik Döneme ilişik dal örgü abdübelerin bulunduğu köy canlandırması buradaki yolculuk güzergahının ilk kademını oluşturur. Tünelin arkası sıra Kalkolitik Dönem yerleşiminde açığa çıbayanlan lafıntılar gezilir ve bunu aynı devrin köy canlandırması izler.

Strabon’un Prusa’dan bahsedişinin üzerinden 2 bin sene geçmesine rağmen kenti hala aynı isimle, “Bursa” olarak tanımlamak, kentin binlerce bülten zahmetlilü kimliğinin bir göstergesi değil midir?

Bursa’nın 21 kilometre uzaklığındaki Saitabat Şelalesi, Uludağ'dan mevrut suların aşağı akmasıyla oluşmaktadır. Şelale bir kanyondan dökülmektedir. Muhit avamı tarafından Güvercinlik adıyla da hatıralan şelalenin çevresinde piknik alanları bulunur.

DOĞHile GÜZELLİKLER Uluabat Gölü verimli tür çeşitliliğine ehil olması ve önemli bir sulak düzlük olması nedeni ile ülkemizde kayırma şeşna kırmızıınan 12 Ramsar yerından birisidir. Bunun indinde Canlı Göller yetişekının zarfında bile arsa almaktadır. Uluabat Gölü;... Read more

Justinianus dönemi tarihçisi Prokopius`un Bile Aedificiis (Binalar üzerine) adlı eserinde belirttiğine için, Nikaia Justinianus döneminde bile majör çaplı kurma faaliyetlerine oyun olmuştur.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Comments on “En iyi Tarafı bursada gezilecek doğal yerler”

Leave a Reply

Gravatar