bursada gezilecek doğal yerler Aptallar için

Marmara Bölgesi’nin en faziletli dağı olan Uludağ, Bursa il sınırları içinde taraf düzenır ve 2543 metre yüksekliği ile Türkiye’nin en oylumlu kış ve natür sporları merkezidir. 1961 senesinde Milli Otopark duyuru edilmiştir.

Vadi içinde, eğimli bir sahada, 4,5-5m x 10m ebadında taş engel ortasına açılmış niş ile ön kısmında bir havuz bulunur. Çevresinden çıhun hamam... Read more

31 dükkan ve bir mescitten oluşan tonozlu kagir bünyelı köprünün asıl taşıyıcı tonozunun her dü beraberinde birer pare hazne (ahır) bulunur.

Bursa’ya gittiğinizde kararlamadan dönmemeniz müstelzim birçok önem bulunuyor. İşte emektar adı Hüdavendigar olan Bursa’nın behemehâl gezmeniz gereken yerler…

Apolyont adı ile de aşina Uluabat Gölü, göç yollarında olmasından dolayı en bir küme sutaş kuşuna ehil olmasıyla da meşhurdur. RAMSAR tarafindan müdafaa altına münfailtır.

DOĞKırmızı GÜZELLİKLER Marmara Bölgesi’nin en muhteşem, Türkiye’nin ise beşinci mehabetli doğal gölü olan İznik Gölü, derinliği en şu denli 80 m. olan tektonik bir tatlı sutaş gölüdür. Göl külliyen tarım alanları ve zeytinliklerle çevrilidir. Saha, kesif sazlıkların... Read more

Uludağ’ı, şifalı termal suları ve hamamları ile turizm açısından bellik olmuş bir şehir olan Bursa'nın İstanbul'a doğru oluşu da endamsız süreli seyahatler yürekin sık pıtrak yeğleme edilen bir şehir olmasını esenlıyor. İşte Bursa'nın behemehâl görmenin gereken 5 yeri...

1299 yılında gün sahnesine çıkarak 1923 yılına derece varlığını sürdüren Osmanlı hanedanına ilgili en büyük türbe topluluğu, ilk payitaht şehir olan Bursa’da, Muradiye Külliyesi’nin haziresinde belde almaktadır. Burada toplam 13 türbe gestaltsı mevcuttur ve bu türbelerin süresince hanedana mensup 40 kişinin defnedilmiş başüstüneğu sabitleme edilmiştir. Muradiye Camii’nin haziresine ilk olarak külliyenin bânîsi Padişah II. Amaç’ın türbesi inşa edilmiş ve elan sonrasında II.

Bursa’da gezilecek yerler esaslığıyla sizin için, dört bir yüzı tarihi, doğdüzen ve kültürel güzelliklerle Bursa’dan 16 parça günübirlik gezi rotası belirledik.

DOĞKırmızı GÜZELLİKLER Bursa'da yeşil kuşdürüst kapsamında, kente gani oksijen, yeni dinlenme ve bursada gezilecek doğal yerler sağlıklı spor alanları vermek amacıyla 1998 senesinde "Soğanlı Botanik Otoparkı" hizmete açılmıştır.

DOĞDüzen GÜZELLİKLER Mustafakemalpaşa'dan 10 km uzaklıkta kâin Suuçtu, doğağıl baş mebdea yetinmek isteyenlerin, bu isteklerine ziyadesiyle cevap veren bir yerdir.

Yerleşimin ilk aşamalarını yansıtan, Neolitik Döneme ait dal örgü bendeübelerin bulunmuş olduğu köy canlandırması buradaki gezi güzergahının ilk adımını oluşturur. Tünelin arkası sıra Kalkolitik Periyot yerleşiminde açığa çıbayanlan lakırtııntılar gezilir ve bunu aynı devrin köy canlandırması izler.

Strabon’un Prusa’dan bahsedişinin üzerinden 2 bin sene geçmesine karşın kenti hala aynı isimle, “Bursa” olarak tarif etmek, kentin binlerce bülten ağırlü kimliğinin bir göstergesi değil midir?

Dürüst dönemine denli, dönem zarfında öbür türbeler de eklendikten sonra burası bir hanedan kabristanı halini almıştır. Buradaki ilk hatırat sin II. Murat türbesi, ikinci yapı ise 1442’bile vefat eden oğlu Şehzade Alaaddin’in bu türbeye bitişik kurma edilen türbesidir. Külliyenin son türbesinin ise; Yasalı’nin oğlu Şehzade Mustafa bâtınin Padişah II. Doğru’in 1573 yılında inşa ettirdiği türbe olduğu bilinmektedir. Muradiye külliyeleri Osmanlı ruhunun sadeliği ile zarafetini aynı anda gösterir.

Bünyesinde aktivite ve spor alanları ile kafeteryalar ve çocuk piyes parkları dünya almaktadır. Şehir merkezindeki en şanlı... Read more

DOĞTuzak GÜZELLİKLER Bursa sınırları ortamında, tabiat ile tarihin bir arada yaşadığı bir eşsiz güzellik de Uluabat Gölü kenarsındaki Gölyazı Köyü'dür. İlkbaharda yükselen sular hasebiyle yarı bellerine denli kez süresince artan ağaçlar, yine bu sularda sevgi komple... Read more

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Comments on “bursada gezilecek doğal yerler Aptallar için”

Leave a Reply

Gravatar